Points Winners 2019

Congratulations to our points winners from 2019.  To all those unable to attend the AGM, your rosettes will be forwarded to you.

AREA 12 POINTS CHALLENGE 2019
NOVICE EQUITATION PLACING
Lynsey Lawrence Mista Fezziwig 1=
Flo Hillen Ted 1=
Yvonne Bacon Bertie 3
Rachael Barratt Drybarrow Boxer 4
Mary Tonks Fina Paloma 5
RESTRICTED EQUITATION PLACING
Abigail Shaw Diamond Kitt 1=
Yvonne Bacon Bertie 1=
Flo Hillen Ted 1=
Rachael Barratt Drybarrow Boxer 4
JUNIOR EQUITATION PLACING
Georgia Duggan Sissy 1
OPEN EQUITATION PLACING
Rachael Barker Kingsclough Masquerade 1
Hazel Allin Oxnead Schann 2
Georgina Ridal Sabrehill Solo 3
Lauren Allin Ashton Flight 4
Jane Strawson Pembroke Grey Mist 5
Emma Brown Sir Reg 6
CONCOURS D’ELEGANCE PLACING
Alex Molesworth Taffechan Rough Diamond 1
Emma Brown Sir Reg 2
Lauren Allin Ashton Flight 3
Georgina Ridal Sabrehill Solo 4
Jane Strawson Pembroke Grey Mist 5
Lauren Allin Oxnead Schann 6=
Tatty Barwick Vicarage Painted Lady 6=
Alex Molesworth Langaller Albert Ross 6=
BEST HORSE OR PONY PLACING
Hazel Allin Oxnead Schann 1
Jacqueline Sutherland Owen A Million 2
Becky Mawer Jambalaya 3
Abigail Shaw Diamond Kitt 4
Barbara Wale Hide n’ Seek 5=
Rachael Barker Kingsclough Masquerade 5=
Yvonne Bacon Bertie 5=
CLASSICAL LADIES PLACING
Rachael Barker Kingsclough Masquerade 1
Flo Hillen Ted 2=
Jane Strawson Pembroke Grey Mist 2=
Barbara Wale Hide n’ Seek 4
Tatty Barwick Vicarage Painted Lady 5
Hazel Allin Oxnead Schann Champion
Rachael Barker Kingsclough Masquerade Reserve Champion
Georgia Duggan Sissy Junior Champion

Job Opportunity – A Show Affiliation Officer

The Side Saddle Association REQUIRES A Show Affiliation Officer To take Office from 1st October 2017 Duties include: Acting as the primary point of contact to the SSA for Affiliating Shows Guiding and liaising with Shows through the Affiliation process (Handling Affiliation Forms, Proof Reading Schedules, Dispatching Rosettes) Maintaining the required Spread Sheets Liaising with […]

Your 2016/2017 Committee

Thank you to all Members who turned out for the Committee Meeting on Saturday evening.  For those of you who were unable to attend the Committee nominated are as follows: Chairman – Karen Milbourne Secretary – Zoe Bateson Treasurer – Nigel McKenna Committee: Hazel Allin Emma Brown Alex Molesworth Kerry Harrison Barbara Wale Mary Tonks […]