Equestrian Life Winter Show 22nd April 2018

Side Saddle Novice Equitation

1st Lorna Blake, Lowmoor Years of Grace

2nd Jacqueline Sutherland, Owen

3rd, Abigail Shaw, Diamond Kitt

Concours D’Elegance

1st, Alexandra Molesworth St Aubyn, Taffechan Rough Diamond

2nd Tatty Barwick, Vicarage Painted Lady

3rd Holly Baker, Waverhead Bracken II

4th Kerry Harrison, Albus Dumbledore

Open Equitation

1st Rachael Barker, Kingsclough Masquerade

2nd Hazel Allin, Oxneed Schann

3rd Alexandra Molesworth St Aubyn, Taffechan Rough Diamond

4th Holly Baker, Waverhead Bracken II

5th Jacqueline Sutherland, Owen

6th Tatty Barwick, Vicarage Painted Lady

7th Kerry Harrison, Albus Dumbledore

Classical Ladies

1st Rachael Barker, Kingsclough Masquerade

2nd Lorna Blake, Lowmoor Years of Grace

Best Horse or Pony Ridden Side Saddle

1st Holly Baker, Waverhead Bracken II

2nd Alexandra Molesworth St Aubyn, Taffechan Rough Diamond

3rd Hazel Allin, Oxnead Schann

4th Kerry Harrison, Albus Dumbledore

5th Lynne Hallam, Lowhouses Jessica II

Championship

Champion : Rachael Barker, Kingsclough Masquerade

Reserve Champion : Holly Baker, Waverhead Bracken II

Area AGM

Thank you to everyone who attended the Area AGM on the 10th of November.  Our Points winners for the year were as follows :  We will be running a Points system again next season so we hope many Area Members will support the shows within the Area during 2019. Novice Equitation 1st      Abigail Shaw    […]

Results – Southwell Ploughing Match – 24th September

Concours D’elegance  1st Kirsty Heathcote, Rhapsody in blue; 2nd Lauren Hill, The Ark Royal; 3rd Chantelle Smith, Rosheen Prince Equitation 1st Rebecca Mawer, Park Potion; 2nd Lauren Hill, The Ark Royal; 3rd Kirsty Heathcote, Rhapsody in Blue  Best Horse or Pony 1st Louise Graham, Corileas Imp; 2nd Rebecca Mawer, Park Potion Best Ladies Hunter 1st […]

Area 12 Spring Show – 29th April 2018

Class 1A Style and Appearance 1st Ayisha Longdon, Fenrose Silver Rebel 2nd Deborah Kane, Bannvalley Braveheart Class 2 Novice Equitation 1st Abigail Shaw, Diamond Kitt 2nd Stacey Smith, Just a Rumour 3rd Deborah Kane, Bannvalley Braveheart Class 3 Restricted Equitation 1st Stacey Smith, Just a Rumour 2nd Abigail Shaw, Diamond Kitt 3rd Jacqueline Sutherland, Owen […]