Area 12 – Summer Show Results

Results

Area 12 Summer Show 2019

 

Open S&A

1st Angela Palmer, Double Gold

2nd Courtney Duggan, Waterford Rennie

3rd Jemima Somerfield, Bessy

Novice Equitation

1st Flo Hillen, Ted

2nd Bethany Chapman, Ashton Flight

3rd Courtney Duggan, Sissy

4th Rachael Barratt, Drybarrow Boxer

5th Yvonne Bacon, Bertie

6th Mary Tonks, Fina Paloma

Restricted Equitation

1st Flo Hillen, Ted

2nd Bethany Chapman, Ashton Flight

3rd Rachael Barratt, Drybarrow Boxer

4th Courtney Duggan, Sissy

5th Yvonne Bacon, Bertie

Intermediate Equitation

1st Rachael Barker, Kingsclough Masquerade

2nd Alex Molesworth, Taffechan Rough Diamond

3rd Georgia Duggan, Sissy

4th Lisa Lane, Brooklyn Man

5th Jacqueline Sutherland, Owen a Million

6th Jemima Somerfield, Bessy

 

CHAMPION : Rachael Barker

RESERVE : Flo Hillen

Concours d’Elegance

1st Emma Brown, Sir Reginald

2nd Lauren Allin, Ashton Flight

3rd Alex Molesworth, Taffechan Rough Diamond

4th Lynne Hallam, Lowhouses Jessica II

Open Equitation

1st Lauren Allin, Ashton Flight

2nd Emma Brown, Sir Reginald

3rd Alex Molesworth, Taffechan Rough Diamond

4th Rachael Barker, Kingsclough Masquerade

5th Lisa Lane, Brooklyn Man

6th Jacqueline Sutherland, Owen a Million

Junior Equitation

1st Georgia Duggan, Sissy

2nd Jemima Somerfield, Bessie

 

Classical Ladies

1st Flo Hillen, Ted

2nd Barbara Wale, Hide n Seek

Best Horse or Pony Ridden Side Saddle

1st Becky Mawer, Jambalaya

2nd Lynne Hallam, Lowhouses Jessica II

3rd Barbara Wale, Hide n Seek

Riding Club Horse

1st Georgina Duggan, Sissy

2nd Bethany Chapman, Bessie

3rd Rachael Barratt, Drybarrow Boxes

4th Lauren Allin, Waterford Ronnie

CHAMPION : Becky Mawer

RESERVE : Lauren Allin

 

Champagne Challenge

1st Bethany Chapman

2nd Flo Hillen

3rd Georgia Duggan

 

Points Champion : Flo Hillen

Reserve Points Champion : Georgie Duggan

Area 12 Summer Show 2018 – Results

Class 1 – Open Style and Appearance 1st Hazel Allin, Oxnead Schann 2nd Amanda Chatfield, Kingsclough Masquerade 3rd Chloe Watson, Clara Class 2 – Novice Side Saddle 1st Yvonne Bacon, Bertie 2nd Stephanie Oliver, Dannesan 3rd Chloe Watson, Clara Class 3 – Restricted Equitation 1st Ayisha Longdon, Fenrose Silver Rebel 2nd Amanda Chatfield, Kingsclough Masquerade […]

Results – Pre-Champs Show – Sunday 3rd July

Open Style and Appearance 1st Jana Carney, Jacko; 2nd Ayisha Longdon, Fenrose Silver Rebel Junior Equitation 1st Jana Carney, Jacko 2nd Ayisha Longdon, Rebel Best Turned Out : Jana Carney Young Rider : Jana Carney Concours d’elegance 1st Rebecca Mawer, Park Potion Adult Intermediate Equitation 1st Lisa Lane, Brooklyn Man 2nd Jasmine Carney, Murphy 3rd […]

Results – Nottinghamshire County Show 14th/15th May 2016

Concours d’Elegance 1st Amy Bryan-Dowell, Ceilis Bouncer; 2nd Barbara Wale, Park Lane; 3rd Louise Graham, Corrileas Imp; 4th Hazel Allin, The Aviator; 5th Laura Deakin, Rockefalla III. Adult Equitation 1st Hazel Allin, The Aviator; 2nd Amy Bryan-Dowell, Ceilis Bouncer; 3rd Lauren Hill, The Ark Royal; 4th Rachael Barker, Kingsclough Masquerade; 5th Lisette Taylor, Silver Maddigen; […]